Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Emilka

8. 05. 2017 8:18:56
Emílie je pětašedesátiletá žena, zocelená životem. Mohla by si užívat zaslouženého důchodu, ale nedá jí to. Nevydrží doma jen s Bohoušem, natož sama se sebou.

A tak vypomáhá v družstevní kuchyni, kde má plno známých. Každé ráno proberou televizní pořady z minulého dne – seriály, dopravní nehody, nevěry, vraždy, vaření, šmejdění, pršení, poštaprotebe, farmářhledáženu, vyhrocenévztahy, nevyhrocenévztahy, bolavý kolena atakdál. Zajímají ji osudy druhých, hlavně ty negativní. Žije jimi, trápí se jimi. Každou sobotu se těší na noční erotické pořady - vzrušení a vášeň aspoň v televizi. Bohouš už na to není, a když, tak je za pět minut sakumprásk po všem, s výsledkem nevalným. Snila o princi a přišel Bohouš. Což o to, ze začátku to bylo krásné, za Bohoušem se otočila každá ženská, a on patřil jen jí. Ale trvalo to krátce. Rychle za sebou přišly děti, stavba domu, starost o umírající rodiče. Bylo toho hodně na holku, který bylo jen maličko přes dvacet, a která nebyla v rodině svého muže dvakrát vítaná... Ale zvykli si. Všichni. Teď už od soužití s Bohoušem nic extra nečeká. Hlavně neporušit stereotyp. V pondělí šachy, ve středu hospoda, třikrát denně zprávy, jednou za měsíc filatelie, ráno tabletky, před jídlem inzulín, občas teplá večeře.

Emilka byla v mládí velmi hezká a přitažlivá. Už pěkných pár desítek let si ale připadá tlustá, a tak v obchodě vždy pečlivě vybírá hadřík, který by zakryl vše, co považuje za nutné zakrýt. Naposledy zavítala do vietnamské prodejny, kde hodlala obětovat nějakou tu stovku. Prodavačka jí ochotně vybírala ramínka s nejrůznějšími modely: „Pani, podivéjté, tale by vám šla. A jen za čista...“ nabízí sympatická Vietnamka sedmou halenku. Emílie si každou přísně změří, jedna horší než druhá, ale bylo by jí hloupé nic nekoupit, když se jí prodavačka tak věnuje: „Tadytu ne, ta má velký vzor, to já nemůžu... a tuhle můžete taky uklidit, ty sámečky přes prsa se hodí na nějakou mladici, ne na mě...“ vybírá žena a současně poučuje čtyřicetikilovou Vietnamku o různých dietách, které prodělala, až jí nakonec zůstanou v ruce tři halenky, které jde vyzkoušet do kabiny.

Vtom se rozrazily dveře a všechny zákaznice otočily hlavu k východu. U dveří se objevil Bohouš a silným hlasem zvolal na rozlehlý obchod: „Mámo, kolik mám koupit těch jitrnic!!??“ Emílii polilo horko. Ten chlap je nemožnej. Copak nemůže řvát trochu potišej? „No čtyři jsem ti říkala, čtyři jitrnice a půl kilo bůčku. To je tak těžký si zapamatovat?“ odvětí rozčileně.

„No já se radši zeptám, abych zas nekoupil něco špatně,“ pravil Bohouš a vytratil se za svými povinnostmi, mávaje na Vietnamku, která se snaží pochopit souvislost mezi dietami a nákupem jitrnic.

Emílie ten den nic nekoupila, takže zvítězila sama nad sebou – obvykle se cítí provinile, když odchází z obchodu, kde nic neutratí. To se ovšem nemůže stát v potravinách, kam zamířila hned nato.

Na druhém konci města zatím její syn Pavel opravuje ve fabrice spínač, když mu v kapse začal vyhrávat mobil tisíckrát omletou melodii. Odloží nářadí, a když na displeji uviděl nápis: mamka, trochu si povzdechl: „Á, copak důležitého to bude tentokrát?“ a přijme dnes již třetí její hovor. Na druhé straně je ale ticho. „Haló, haló!“ zakřičí do přístroje. Zase nic. Už to chce típnout, když tu se v telefonu ozve posmrkávání a vzápětí matčin hlas: „Ukaž, jak vypadá ten salám? Jo, ujde. Tak mi třicet deka nakrájej.“ Chvíli je klid. Pavel váhá, má-li poslouchat, co mu není určeno. Zvědavost ale zvítězila, a tak dál poslouchá matku, která si omylem zapnula telefon a teď rozmlouvá v obchodě se známou prodavačkou. „Nojo, slyšela jsem to... fuchtle jedna... já bych ji hnala... neříkej, Máňa Skálova? Chudák ďouče!... Co říkáš, čtyřicet? Ale jo, můžeš toho nechat čtyřicet deka, ono se to sní. Bohouš sice vždycky káže, proč kupuju ty hnusný, nezdravý salámy, ale obvykle přitom stojí u otevřený ledničky a láduje se z papíru tím salámem. Známe svý lidi. Vždycky se to sní, tak co?“

Z matčina hovoru, tak typického a sebejistého v ženském prostředí prodejny, se Pavel začal cukat smíchy, a tak lačně poslouchá dál. Po chvíli se v telefonu opět ozval hlas: „No dneska už mě Bohouš prohání, ale ještě včera v tuhle dobu ležel jak lazar na gauči pod dekou, celej rozcuchanej a hekal. Všem nám dával kázání, ať nepijem, že alkohol je metla lidstva. Abys rozuměla: Smejkal měl sedmdesátiny, a náš táta tam byl náramně bujarej... Víno měli dobrý, to víš... On se dycky nejdřív jako zdráhá... no co ti mám povidat, tentokrát to dopadlo bledě – jak začal mluvit německy, tak jsem věděla, že je zle...“ To už Pavel nevydržel a telefon vypnul. Vždycky matku obdivoval – jak nenuceně mluví s ostatními ženami, jak nenásilně dokáže zapříst řeč a plynule přecházet od tématu k tématu, jak dokáže druhé ženy povzbudit a dát jim pocit důležitosti.

Vždycky k ní vzhlížel, ale nikdy se nedokázal přiblížit tak, jak by chtěl, svěřit se. Byla příliš dokonalá. A ona přitom? Stále vyváří jak pro armádu – jak byla zvyklá celý život. Za těch 25 let, co čtyři děti vylétly z hnízda, a co jsou s tátou sami, tomu neodvykla. Vyváří jak pro regiment a čeká, kdy dorazí. Regiment je ale daleko. Jen občas se zatoulá špinavý, otrhaný vojáček či raněný zběh. Nakrátko se vrací na důvěrně známou základnu, aby letmo nahlédli pod pokličku na sporáku. Zjistit, že v hrnci vždycky něco zbývá. Zastavit se. Olízat si rány.

Regiment je daleko, ale na svou kuchařku nikdy nezapomene...

Autor: Iva Marková | pondělí 8.5.2017 8:18 | karma článku: 12.13 | přečteno: 412x

Další články blogera

Iva Marková

Pepa Dušek

„Sestřičko, vytáhněte mi, prosím vás, z kartotéky zdravotní dokumentaci pana Duška,“ požádala mladá lékařka svoji kolegyni v ordinaci.

20.7.2017 v 21:16 | Karma článku: 16.13 | Přečteno: 826 | Diskuse

Iva Marková

Dva spravedliví

Deset spravedlivých po mě nechtějte, ale o dvou bych možná věděla. Řekněme stará Faltusová..........

18.7.2017 v 21:51 | Karma článku: 16.28 | Přečteno: 348 | Diskuse

Iva Marková

Arménie - kamínek do mozaiky

Mohla bych psát o divukrásné přírodě a horských loukách, na kterých kvetou stovky barevných bylin. Nebo o chudé zemi a jejích srdečných, hrdých obyvatelích......

14.7.2017 v 22:26 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 360 | Diskuse

Iva Marková

Kvůli tlustěji namazanému krajíci jsou lidé schopni udělat ledasco

Příspěvek k rozloučení s podplukovníkem Jiřím Pavlem (1922-2017), veteránem II. světové války.......

1.7.2017 v 21:32 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 559 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Dita Jarošová

Tramp na břehu třetího tisíciletí...

Obvykle jednou za rok hrajeme si s partou na trampy v osadě, už kvůli dětem, je to velká sranda a objevíme spoustu užitečných záležitostí. Minule to byl stan, co se vyhazuje a sám skládá, ten letos byl ale po loňsku mimo provoz.

23.7.2017 v 11:50 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 164 | Diskuse

Liběna Hachová

Obyčejný příběh jedné rodiny IV.

My, lidé, jsme tvorové zvídaví, všem záhadám chceme přijít na kloub. Život nás neustále zkouší. Co dostaneme, když rozluštíme tajenku?

22.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 8.65 | Přečteno: 235 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Haiku o tom, co zbude

ze všech těch vladařů, vojevůdců, prezidentů a učených mužů i žen, kteří si mysleli, že jim patří svět.

22.7.2017 v 16:56 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 268 | Diskuse

Stanislav Salvet

Slzy jednorožce

Ve starobylém lexikonu radí dávný rádce, jak uhranouti ženu, by svolna byla k lásce....................

21.7.2017 v 21:06 | Karma článku: 5.81 | Přečteno: 134 | Diskuse

Dita Jarošová

Slone v porculánu!!

Vracím se opět ke kauze nekonání letošního Open-air festivalu, legendárního českého Woodstocku... Postoj mnoha instancí k vám se mi zdá být mírně řečeno rozpačitý. Samozřejmě nejvíc mne "dostal " okřídlený několikanásobný termín

21.7.2017 v 17:32 | Karma článku: 9.09 | Přečteno: 250 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 18.92 Průměrná čtenost 611

Obyčejná ženská, co se ráda kouká kolem sebe a občas o tom napíše.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.