Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceš-li pravdu věděti, zeptej se malých dětí

24. 07. 2017 20:13:43
Jednou přinesla Jiřina ze hřbitova domů čtyři dlouhé koktejlové lžičky. Nojo, ze hřbitova!..........

Vyhazuje v pátek navečer zvadlou kytici z hrobu, uviděla v kontejneru na odpad něco, co tam nemohla nechat. Svým úlovkem byla nadšena. Nojo, nadšena. Normální ženy bývají nadšeny novými šaty, účesem, parfémem nebo kyticí. Ji k pocitům štěstí přivádí půdní veteš, nálezy u cest či ve sběrném dvoře. S tím je ale vždy spojena potíž, jak věc nepozorovaně pronést domů. Bohouš totiž nejeví nad podobnými nálezy nikdy ani nepatrný zlomek její radosti.

Jak se blížila k domu, schovala lžičky za zády a na znamení nenucenosti si začala pohvizdovat. Sotva otevřela dveře do chodby, stál proti ní Bohouš.

„Jé, ty už seš doma?“ vyjekne Jiřina napůl překvapeně, napůl polekaně.

„Jaký už? Vždyť je šest hodin...“, odpoví její choť a podívá se na ni: „Co máš s rukou.... Ukaž, co to držíš!?“

„Koukej, co jsem našla v kontejneru!“ odpoví Jiřina tónem, jako kdyby říkala – Podívej, tvoje zamilovaná svíčková! A začne mu mávat před obličejem lžičkami.

Bohouš zrudl: „V jakým kontejneru?!“

„No u hřbitova přece.... Já nevim, že to může někdo vyhodit. Chápeš to?“

„Jo, chápu,“ pronese přesvědčivě Bohouš, „jsou to starý hnusný krámy!“

„Ale podivej ten elegantní tvar, tohle dneska neseženeš. Sám víš, že obě lžičky, co jsme měli, se po druhým použití ohnuly, kdežto tohle je kvalitní nerez,“ snaží se smlouvat Jiřina.

„Jsou rezatý!“ opáčí neochvějně Bohouš.

„Nejsou!“

„Kdoví, kdo to měl v puse!“ smečuje opět muž.

„Nejspíš nikdo, vypadají nepoužívaně, asi někdo vyhazoval pozůstalost po babičce,“ argumentuje zase Jiřina.

„Kdybych věděl, jak seš praštěná, tak si tě nikdy nevezmu,“ útočí opět pán tvorstva.

„To ti věřím. Ale kdybychom o sobě všechno věděli, tak lidstvo vymře,“ nedá pokoj žena.

„Já už nechci žádný krámy do baráku. Vždycky to dopadne stejně. Pojď se podívat,“ opáčil Bohumil a Jiřina už věděla, co nastane, protože zamířili do sklepa.

„Tak co vidíš, Jiřinko?“ – a aniž by čekal odpověď, pokračuje: „dva starý rozbitý šicí stroje, starej rozbitej psací stroj, truhla, kterou musí stěhovat šest chlapů, dvoje kamínka z první republiky s vymláceným šamotem, secesní lustr přejetý parním válcem, kterej jsme táhli domů někde z příkopa od Karlových Varů, atakdál, atakdál, atakdál... Starý hnusný krámy!“

Jiřina tam provinile stála a nevěděla, co říct. V duchu musela uznat, že Bohouš má tak trochu pravdu. Když jí připadalo, že se styděla už dost, trucovitě se otočila a šla do kuchyně umýt lžičky. Jak tam stála nad dřezem, pomyslela si: „Bohouše už nepředělám, ale děti to ocení...“ A opravdu: jen co přišli kluci z venku, už se zajímali, co to mamka umývá.

„Jé, tos opravdu našla v kontejneru?“ ptá se s očima plnýma údivu šestiletý Mirek a pokračuje: „a jak to, že to někdo vyhodil?“

„No viď? To taky nechápu!“

Mireček na nic nečekal, zmizel z kuchyně a vzápětí byla z okna vidět jeho poskakující světlá hlavička. Utíká ke hřbitovu, co jiného?

Netrvalo dlouho a přišel i on se svým pokladem: manžetové knoflíčky s obrázkem auta, dva korálky, tužtička, fungl nové šněrovadlo a zamazaná mašlička. Byl šťastný...

Druhý den přišla na návštěvu teta Růženka. Pěstěná vdova vybraných způsobů, které rozhodně nikdo nehádá šedesát! Na tom si zakládá. Tetinka si moc ráda přijde popovídat a postesknout si na počasí, na doktory, na sousedy, na poměry, na ptačí chřipku, na vládu, na chlapy, na ženský, na děti, na štěkající psy a hlučící auta. Při té řeči noblesně míchá kávu, kterou tu a tam náruživě usrkne. A co teprve, když z vysoké skleničky nabírá nanuk a jahody... Ona dokáže vždycky ocenit dobré jídlo. Jiřina ji ráda hostí, a když pozoruje, s jakou chutí se Růženka láduje, obvykle dostane hlad...

Tu ale vtrhne do pokoje Mirek: „Ahoj této! Jéééé, ty máš tu naši novou lžičku! Představ si, že ji včera mamka našla v kontejneru!“ pronesl s bezelstnou radostí a pádil dál.

Růžence zaskočil nanuk. Výhružně koukla na Jiřinu, která rychle uhlazovala situaci: „Né, z kontejneru nejsou, nebój, ty jsou po naší bábince, nemusíš se bát... přece víš, že babička byla na pořádek kádr...“ Lhala, jako když tiskne, a doufala, že se nevrátí Mireček a nezačne zas mluvit o těch zpropadených lžičkách. Dopadlo to dobře. Růženka odešla uspokojena kávou, nanukem a všeobecnou zkažeností, ze které ona ční jak věž ze slonoviny.

Když skončil ten náročný den, přitulil se v posteli Mireček ke své mamince a vyprávěl jí své fantazie: jak mu dnes straka přinesla digitální hodinky, jak vyrobí pro bratříčka loď, na které vyplují na moře, jak v řece našel kousíček zlata, jak dnes popojel o metr a půl s autem paní učitelky, jak – až bude velký – bude zachraňovat děti, co nemaj pitnou vodu...

Když zmlknul, nastalo dlouhé ticho. Jiřina věděla, že naplnění synkových ideálů nebude jednoduché. Že z mnoha jeho snů úplně sejde, a on se tím bude trápit. Že člověk s fantazií nemá snadný život, protože nestojí nohama na zemi... ale nic mu neříkala, chrání jeho sny.

Tu klučík už hodně unaveně pravil: „Mamko, já jsem celej po tobě viď?“

„To víš, v něčem jsi po mně a v něčem po taťkovi,“ odpověděla, a už přemýšlela, co jí odpoví na další otázku: „No a v čem si myslíš, že jsi po mně, Mirečku?“ Hlavou se jí honilo: ‚hoch je bystrý – po mně, žeano – má dobré nápady, fantazii, neotřelé vidění...‘ Jiřina se dmula pýchou, málem pukla, jak se v duchu naparovala svými domnělými vlastnostmi, které synek podědil. ‚Taky je upřímný a má smysl pro humor náš Mireček...‘ Když synek z polospánku odpověděl: „Že se taky hrabu v kontejneru jako ty...“

Autor: Iva Marková | pondělí 24.7.2017 20:13 | karma článku: 18.46 | přečteno: 593x

Další články blogera

Iva Marková

Žádnej tam nevyleze, tak tam chodím já

Anna Lukášová (1909-2005) pocházela z rodiny tkalce s osmi dětmi. Teta byla nezapomenutelná, nezaměnitelná, svá. Osobnost. Dříč, který by se rozdal...

17.8.2017 v 22:02 | Karma článku: 17.52 | Přečteno: 393 | Diskuse

Iva Marková

Liduška

Když se na Lidušku zadíváte, mohli byste si pomyslet: „Chudák holka, nemá to v hlavě v pořádku...“ a budete mít jistě pravdu.

11.8.2017 v 8:32 | Karma článku: 19.59 | Přečteno: 519 | Diskuse

Iva Marková

Josef Sodomka, tvůrce originálních karoserií

Až spatříte v Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě modrý kabriolet Aero 50 Dynamik, možná se zamilujete. Dílo designéra a karosáře Josefa Sodomky (1904-1965) obdivoval ve své době svět.

5.8.2017 v 21:47 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 433 | Diskuse

Iva Marková

Pařezáče ne?

Jela jsem autem za takovou nablejskanou motorkou. Prostě taková ta "hustá mrtěkára“, jak říkají naše ratolesti, co zabere víc jak půl silnice.

31.7.2017 v 11:22 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 583 | Diskuse

Další články z rubriky Letní povídka

Iva Marková

Liduška

Když se na Lidušku zadíváte, mohli byste si pomyslet: „Chudák holka, nemá to v hlavě v pořádku...“ a budete mít jistě pravdu.

11.8.2017 v 8:32 | Karma článku: 19.59 | Přečteno: 519 | Diskuse

Jana Mrázková

Jde to (horko těžko) i bez děšťovky

Možná by mne to ani netrklo, kdyby Petr Vacek v sestřihu Všechnopárty nelíčil, jak vodou z vany, kde se vykoupal, splachuje záchod.

7.8.2017 v 21:33 | Karma článku: 15.56 | Přečteno: 720 | Diskuse

Alena Damijo

Z bláta do louže aneb britské léto pod stanem

Hurá, týdenní festival alias rodinná dovolená pod stanem v kouzelném anglickém národním parku New Forest je konečně tady! Organizátor akce navíc už v lednu s úsměvem prorokoval slunečno a teploty neklesající pod 29 °C.

7.8.2017 v 10:30 | Karma článku: 14.12 | Přečteno: 400 | Diskuse

Iva Marková

Pařezáče ne?

Jela jsem autem za takovou nablejskanou motorkou. Prostě taková ta "hustá mrtěkára“, jak říkají naše ratolesti, co zabere víc jak půl silnice.

31.7.2017 v 11:22 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 583 | Diskuse

Lucie Gavendová

Sen

Vlastně všechno co mi zbylo je sen. Sen o dokonalosti momentu, kdy se opět shledáme. Žiju ve snu, probouzím se do reality, ze které unikám tím, co jiní považují za realitu. Světe, proč jsi to dopustil? Proč se z nás stalo stádo?

27.7.2017 v 16:45 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 123 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 18.57 Průměrná čtenost 601

Obyčejná ženská, co se ráda kouká kolem sebe a občas o tom napíše.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.